декември 27, 2011

А ти какво си?



 Една млада жена посетила майка си и й разказала за живота и трудностите, които трябва да преодолява всеки ден. За това колко е изморена да се бори продължително
 Имала чувството, че в момента, в който един проблем се разреши, идва нов на негово място. Майка й я завела в кухнята. Напълнила три тенджери с вода и ги сложила на котлона да се стоплят. Водата бързо завряла. В първата майката сложила моркови, във втората яйца, а в третата смляно кафе.


После отново ги върнала на котлона да врят, без да каже и дума. След десетина минути загасила огъня, отцедила морковите и ги сложи в купа, извадила яйцата и тях сложила в купа, а най-накрая наляла кафето в чаша. После се обърна се към дъщеря си с въпроса:


-Кажи ми, какво видя?
-Моркови, яйца и кафе – бил отговорът на момичето.


 Тогава майката й каза да се приближи до морковите. Когато момичето го направи, забеляза, че морковите са меки. След това майката я помоли да вземе едно от яйцата и да счупи черупката му. Когато момичето го направи то установи, че яйцето е станало твърдо. Най-накрая майката помоли дъщеря си да опита от кафето. Момичето се усмихна с и с удоволствие опита от богатия аромат на кафето, а после попита :
-Но, какво всъщност означава това, мамо?
 Тогава майка и и обясни, че всеки има различни начини да се изправи пред едно и също нещастие: врящата вода. Всеки реагира по различен начин. Първо морковите били твърди и силни, обаче врящата вода ги подчинила и ги направила меки и слаби. После яйцата, които в началото били чупливи и тънката им черупка предпазвала течността вътре, след като престояли известно време във врящата вода, вътрешността им станала твърда. Единствено смлените кафени зърна останали себе си. След като били подчинени на врящата вода, те я променили.


-Ти от кои си? -попита майката. Когато нещастието тропа на твоята врата как реагираш ти? Какво си ти – морков, яйце или кафено зърно?


 Спомни си за това: ”Кой съм аз? Дали съм морков, който изглежда силен, но става мек и губи своята сила пред болката и нещастието? Или може би яйце, което има меко сърце, но се променя, когато ситуацията се нажежи? Или съм кафено зърно, което всъщност променя топлата вода – обстоятелството, довело до неговата болка? Когато водата се стопля то освобождава своя вкус и аромат.


 Ако ти си като кафеното зърно, когато нещата ти изглеждат най-лоши, ти ще станеш най-добрата и ще промениш ситуацията, около себе си. Когато времето изглежда най-мрачно, а трудностите са най-големи, дали това не те отвежда на по-друго ниво? Как ти ръководиш бедите? Дали си морков, яйце или кафено зърно?


Можеш ли да имаш достатъчно радост, за да останеш мек, достатъчно препятствия, за да останеш твърд, достатъчно мъка, за да запазиш човешкото у себе си и достатъчно надежда, за да те направи щастлив.


Не е задължително най-щастливите хора да са непременно най-добрите.


 Извади най-доброто от себе си, когато животът постави препятствие на пътя им.

 Най-светлото бъдеще винаги ще е базирано на преодоляното минало. Ти не можеш да вървиш напред в живота, ако не загърбиш раните и неприятностите в миналото.


Може би искаш да споделиш това с хора, които са важни за теб, хора, които означават много в твоя живот?
 Направи го !

Сподели :
 

декември 22, 2011

А ти колко години си живял ?



Една история разказва за човек, който минавал през някакъв град и се озовал в гробището му. Зачел се в надгробните плочи и нещо му направило силно впечатление: на една пишело, че там почива някой, живял 3 години, на друга – някой, живял 2 години, на трета – някой, живял 4 години… все твърде кратко, ако сравним със статистиките на съвременното общество за растящата средна продължителност на живота.
Човекът се разридал с глас, защото бил покъртен до дъното на душата си от трагедията на този град, загубил толкова много деца…
Един друг човек минавал наблизо, чул риданията и отишъл да види какво става. Видял той героя на тази история и го запитал какво се е случило, та плаче така горчиво.
Другият му отговорил, че му станало много мъчно да види толкова много детски гробове.
Тогава новодошлият се усмихнал и му казал да се успокои, че това не са гробовете на деца, а предимно на хора на преклонна възраст.
Риданията на плачещия секнали и той с недоумение попитал защо тогава е написано на гробовете, че тези хора са живели толкова кратко.
Тогава другият му обяснил, че жителите на неговия град си водят дневници, в които записват моментите, в които са се чувствали истински щастливи и колко е продължило усещането им за това, че живеят пълноценно. Когато някой човек от града умирал, близките вземали дневника му и сумирали тези моменти. Така те получавали времето, през което човекът е живял – истински…! Това за тях била реалната статистика за живота…
Ти записваш ли си, помниш ли прекрасните моменти?
Колко години щастие можеш да събереш от тях?


Сподели :